ایمپلنت

ایمپلنت دندان جایگزین ریشه های دندان می شود. ایمپلنت ها یک پایه قوی مانند دندان دائمی ایجاد می کنند که با دندان های طبیعی شما سازگاری دارند. ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم خالص هستند که با بدن انسان سازگاری کامل دارد. شکل آن به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک قرار داده می شود. گفته می شود که امروزه ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته است.

از انواع روشهای کاشت ایمپلنت می توان موارد زیر را نام برد؛

  • ایمپلنت فوری : در کاشت به روش فوری نیز پس از کاشت ایمپلنت فورا روکش و تاج دندان روی آن قرار می گیرد. مزیت کاشت فوری کاهش زمان ترمیم می باشد. ولی نیاز به جراحی پیوند استخوان دارد. البته که این روش صرفاً در موارد خاص و شرایط خاص بیمار قابل اجرا خواهد بود.

     

  • ایمپلنت دندان تک مرحله ای : در کاشت تک مرحله ای پس از کشیدن دندان ایمپلنت درون لثه جایگزاری شده و پس از ۲-۳ ماه روکش تهیه شده روی ایمپلنت قرار می گیرد.
 
  • ایمپلنت دو مرحله ای : در کاشت دندان دو مرحله پس از جراحی اولیه پس از ۲-۳ ماه ایمپلنت درون لثه جایگزاری می شود. در این روش زیبایی بیشتر تامین می شود و پروتز ساخته شده نهایی در زیر لثه قرار میگیرد.

در مواردی که بافت نرم و ناحیه ایمپلنت ضعیف باشد باید شرایط این ناحیه را بهبود بخشید جهت این امر از عملیات تقویت ارتودنسی استفاده می کنند. مدت زمان این تقویت سازی حدود ۸ – ۱۲ هفته می باشد.

ایمپلنت روشی جدید است که در آن بعد از ۴-۶ ماه ایمپلنت در موقعیت مناسب قرار می گیرد روش Staged implant placement است. بهره گیری از این روش زمان کافی برای حذف عفونت را فراهم می کند. البته زمان طولانی آن می تواند منجر به نارضایتی بیمار شود. جراحی ایمپلنت تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل صورت می گیرد.

اگر پیش از کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان داشته باشید، چند ماه هم باید زمان برای جوش خوردن پیوند و آماده شدن استخوان برای کاشت ایمپلنت، در نظر بگیرید. با این حال گاهی اوقات که استخوان شرایط نسبتا خوبی دارد میتوان همزمان با پیوند استخوان، جایگذاری ایمپلنت را هم انجام داد.