لمینیت های سرامیکی

لمینیت های سرامیکی لایه های نازکی ازسرامیک مرغوب هستند که روی سطح خارجی دندان های طبیعی قرار می گیرند. با نصب لمینیت های سرامیکی، دندان ها سفید تر، یکدست تر و زیبا تر به نظر می رسند. لمینیت های سرامیکی قادرند عیوب مختلف موجود در دندان ها مانند پریدگی لبه دندان ها، زرد شدن، کوتاهی و بلندی، بیرون زدگی و فاصله بین دندان ها را برطرف کنند. لمینیت های سرامیکی توسط دندانپزشک زیبایی طی چند جلسه روی دندان ها نصب شده و طول عمری بین ۱۰ تا ۲۰ سال دارند.

 امروزه از این لمینیت ها به دلیل کمترین میزان تراش روی دندان و ظاهر زیبا و طبیعی آن طرفداران زیادی پیدا کرده.

این روکش های دندانی با توجه به استاندارد شخص و به صورت اختصاصی برای هر فرد ساخته میشود. 

در واقع در مرحله اول قالب دندان ها به آزمایشگاه های دندانپزشکی ارسال میشوند. برای اینکه بتوان از آن ها استفاده کرد باید در یک کوره مخصوص ، در دمای 900 درجه سانتی گراد قرار بگیرد تا به خوبی پخته شوند و فرم یک پارچه و صیقلی پیدا کنند.

 

 

سپس رنگ مناسب به آن ها اضافه می شود تا هم رنگ با دندان های فردی شوند که قصد استفاده از روکش های لمینت سرامیکی را دارد.

    این نوع روکش ها کاملاً قوی هستند و هنگامی که از آنها به درستی نگهداری  شود، مدت زمان زیادی دوام می آورند. در طول معاینه سالانه برای اطمینان از سلامت دهان و دندان، دندانپزشک وضعیت روکش های دندان شما را بررسی کرده و زمان تعویض آن را اعلام می کند.

 

روکش های تمام سرامیک

همانطور که می دانید روکش های متال سرامیک به دلیل داشتن فلز پایه که زیر پوشش چینی قرار دارد باعث تیره و کدر شدن دندان می شود، حتی به دلیل وجود این فلز در انتهای روکش باعث تیرگی اطراف لثه نیز می شود، ضمن اینکه تراش بیش از حد دندان نیز یکی دیگر از عیب های این نوع روکش ها بشمار می رود.
در هر حال روکش های جدید با نام روکش های تمام سرامیک به علت نداشتن فلز بیس دقیقا شبیه به دندان های طبیعی هستند و به دلیل زیبایی منحصر بفردشان در اصلاح طرح لبخند کاربرد های بسزائی دارند.
می توان گفت روکش های تمام سرامیک دقیقا سیستمی مانند لمینیت های سرامیکی دارند منتهی دندان به میزان بیشتری تراشیده می شود.

موارد کاربرد لمینیت سرامیکی : 

لمینیت‌های سرامیکی عموماً برای زیبایی و اصلاح طرح لبخند استفاده می‌شوند. 

این روش می‌توانند به سادگی عیوب مختلف دندان‌ها را پوشش دهند و لبخندی زیبا را به افراد بدهند. از طرفی رنگ این لمینیت‌ها عموماً طبیعی بوده و در برابر تغییر رنگ و آسیب‌های مختلف مقاومت بالایی دارند و به همین جهت گزینه‌ای مناسب برای زیبایی هستند.

علاوه بر این لمینیت‌ها می‌توانند دندان‌هایی که کج شده یا زاویه‌شان تغییر کرده باشد را هم اصلاح نماید. در این حالت دندانپزشک با ساخت یک لمینیت متناسب با زاویه اصلی می‌تواند این موضوع را بر طرف نماید.

رفع مشکل ساییدگی دندان، بدرنگی دندان، پریدگی لبه، آسیب دیدگی ، کوتاهی دندادن و… از دیگر مواردی است که می‌توان به وسیله لمینیت آن را بر طرف کرد.

 با قرار دادن این لمینیت، شکل ساختاری دندان‌ها مرتب می‌شود. این موضوع سبب شده تا میزان تقاضای زیادی برای لمینیت سرامیکی بوجود بیاید.

انواع لمینت سرامیکی

با توجه به استفاده ای که از دندانتان دارید و سلیقه شخصی توصیه می‌کنیم لمینتی را انتخاب کنید که زیبایی، مقاومت و درخشندگی مد نظرتان را داشته باشد.

  • لمینیت سرامیکی سیستم eMax
  • لمینیت سرامیکی سیستم زیرکونیا 
  • لمینیت سرامیکی سیستم لومینیرز
  • لمینیت سرامیکی سیستم بریلیانس
  • لمینیت سرامیکی ای پی اس ونیر 

لمینت سرامیکی سیستم eMax

لمینت سیستم ایی ماکس با استفاده از لیتیوم دی سیلیکات ساخته می‌شود. برای استفاده از این نوع لمینیت، دندانپزشک ابتدا یک قالب مومی از دندان‌های بیمار می‌گیرد؛ سپس لیتیوم دی سیلیکات مذاب را در لابراتوار درون قالب ریخته و منتظر می‌ماند تا سرد شود. پس ‌از آماده شدن لمینت، دندانپزشک در مطب آن را روی دندان‌های بیمار قرار می‌دهد.

بازتاب نور، شفافیت و زیبایی لمینت ایی ماکس از لمینت کاد کام یا زیرکونیا بسیار بهتر است اما به همان نسبت نیز مقاومت کمتری در برابر ضربه دارد.

لمینت‌های سرامیکی سیستم زیرکونیا

برای انجام این نوع لمینت ابتدا دندانپزشک از دندان‌های بیمار یک قالب گچی گرفته و به لابراتوار ارسال می‌کند. در لابراتوار خمیر سرامیک به‌ همراه اکسید زیرکونیوم در درون کوره و به‌ صورت لایه‌لایه در قالب گچی ساخته‌ شده توسط دندان‌پزشک ریخته می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های لمینت سیستم زیرکونیا، مقاومت زیاد آن در برابر تغییرات دما و ضربه است. اما این نوع لمینیت نسبت به لمینیت های دیگر شفافیت کمتری دارد.

لمینت‌های سرامیکی سیستم لومینیرز

لمینت سرامیکی سیستم لومینیرز از پرطرفدارترین انواع لمینت بوده و بسیار به دندان‌های طبیعی شبیه است. همچنین این نوع لمینت به دلیل مقاومت زیاد و نازک بودن آن توسط دندان‌پزشکان زیادی مورد استقبال قرار گرفته‌است.

بدلیل ظرافت بالای این نوع لمینت، دیگر نیازی به تراش دادن دندان‌ها نیست و می‌توان آن را پس‌ از آماده شدن به همان صورت روی دندان‌های فرد قرار داد.

ساخت این نوع لمینت های سرامیکی منحصراً متعلق به یک شرکت آمریکایی است. به‌همین دلیل هزینه ساخت این نوع لمینت با توجه به این‌که دندانپزشک قالب دندان را به شرکت موردنظر ارسال می‌کند، بسیار زیاد است.

لمینت‌های سرامیکی سیستم بریلیانس

این نوع لمینت هم متعلق به یک شرکت آمریکایی است. به‌ همین دلیل هزینه آماده‌سازی آن بسیار زیاد بوده و حدود بیست روز طول می‌کشد. بدلیل نازک بودن آن نیازی نیست که دندان تراش داده شود. این نوع لمینت بسیار شبیه ‌به دندان طبیعی بوده و از زیبایی و درخشندگی خاصی برخوردار است.

لمینت سرامیکی سیستم ای‌پی‌اس ونیر

این نوع لمینت سرامیکی، لمینت‌های از پیش آماده‌ای هستند که پیش‌از قرار گرفتن روی دندان‌های بیمار باید کمی تراش‌خورده و آماده شوند. به دلیل این‌که این لمینت ها از قبل آماده شده‌اند، در یک جلسه می‌توان روکش را روی دندان‌های بیمار قرارداد.

شفافیت و کیفیت لمینت سیستم ای‌پی‌اس ونیر نسبت ‌به دیگر لمینت ها پایین‌تر بوده و مطابقت آن با دندان اصلی و تراش آن نیز به تجربه و مهارت دندان‌پزشک بستگی دارد.