ارتودنسی نامریی

ارتودنسی نامریی روشی جدید در بیمارانی است که دوست ندارند در مدت زمان درمان دستگاه های ارتودنسی را کسی ببیند. این روش نتیجه پیشرفت دندانپزشکی بوده و برای کسانی که بر روی زیبایی خود حساس هستند بسیار مناسب است. ارتودنسی در دندانپزشکی به منظور ردیف کردن دندان ها و زیبایی دندان ها می شود.

 ارتودنسی منجر به اصلاح تناسب فک و دندان می شود. ارتودنسی توسط دندانپزشک زیبایی علاوه بر این که منجر به ردیف شدن دندان ها می شود همچنین نظم صحیح دندانی را به وجود می آورد که این امر منجر به کاهش خراب شدن دندان ها ناشی از بی نظمی می شود. برای آن دسته از بیمارانی که با دستگاه های ارتودنسی مشکل بخصوص در زمینه زیبایی دارند، ارتودنسی نامریی را پیشنهاد می کنیم

جهت ارتودنسی نامریی می توان از انواع پلاک های شفاف و یا مواد همرنگ دندان استفاده کرد. در اصل در روش استفاده پلاک شفاف ارتودنسی متحرک به حساب می آید. در ارتودنسی معمول از براکتها استفاده می شود که به دندان متصل می شوند که به صورت عامیانه در بین مردم به سیم بستن مرسوم است. به جفت شدن ناقص دندان ها مال اکلوژن گفته می شود. روش های جدیدی نظیر ارتودنسی نامریی می تواند منجر به پنهان شدن دستگاه های ارتودنسی بخصوص برای افرادی که به این موضوع حساس هستند شود. از دلایل به وجود آمدن مال اکلوژن (نا مرتبی دندان ها) می توان به عوامل ژنتیکی عوامل محیطی ( نظیر پوسیدگی دندان و….) اشاره کرد.

ارتودنسی نامریی و اهداف آن

  • از بین بردن نامرتبی دندان ها بدون مشکلات ظاهری در طول درمان
  • افزایش طول عمر دندان ها با از بین بردن مشکلات نامرتبی
  • از بین رفتن ناهنجاریهای اسکلتی فک

در ارتودنسی با استفاده از سیم ها و انتقال نیرو به آن ها به مرور زمان دندان ها بجای دلخواه می روند. در ارتودنسی ثابت، ارتودنسی بصورت ثابت درون دهان فرد قرار داده می شود و تنها مشکل آن رعایت بهداشت دندان ها است. برای رفع این مشکل می توان از ارتودنسی متحرک استفاده کرد.ارتودنسی نامریی را نیز می توان به صورت ثابت و یا متحرک انجام داد. در روش ثابت می توان از براکت های همرنگ دندان استفاده کرد و یا با استفاده از پلاک شفاف به روش متحرک ارتودنسی را انجام داد.